Poctivého nepálí?

K měření štiplavosti a pálivosti chilli papriček slouží Scovilleova stupnice a Scoville Heat Unit (SHU).

Co je Scovilleova stupnice?

Scoville stupnice a Scoville Heat Unit (SHU) byly pojmenovány po vědci Wilburu Scoville v roce 1912. V té době Scoville pracoval pro farmaceutickou společnost s názvem Parke-Davis, kde vyvinul test nazvaný „Scoville Organoleptic Test“,který se používá k měření štiplavost a pálivost chilli papričky. Původně Scoville rozemlel papriky a smíchal je s cukrovou vodou a poté je otestoval skupinou degustátorů, kteří usrkávali z těchto roztoků cukru, vody a pepře. Roztoky pak kousek po kousku ředil, dokud už nepálily jazyky ochutnávačů, načež přiřadil chilli papričce číslo podle počtu ředění potřebných k odstranění pálivosti. Měření jsou rozdělena na násobky 100. Všimněte si, že 1 díl na 1 000 000 ředění vody je hodnocen na 1,5 Scovilleovy jednotky. Čistý kapsaicin, látka, která dělá chilli papričky pálivými, má hodnotu mezi 15–16 000 000 SHU.

scoville_scale

Na obrázku můžete porovnat několik papriček na škále a jejich vztah k čistému kapsaicinu. Pálivost papriky může ovlivnit několik faktorů, ale obecně spadají do rozmezí uvedených níže. Testování pálivosti chilli papriček v součatnosti není tak docela subjektivní. Byla nahrazena vysoce výkonnou kapalinovou chromatografií neboli HPLC, která měří chemické látky produkující pálivost papriky a hodnotí je v jednotkách štiplavosti ASTA.

Scovilleho stupnice může být použita nejen k měření chilli papriček, ale všeho, co je vyrobeno z chilli papriček, jako jsou salsy a pálivé chilli omáčky. Skutečně se měří koncentrace „kapsaicinu“, aktivní složky, která vyvolává pocit pálení na našem jazyku.

Termín „kapsaicin“ pochází z klasifikace rostlin papriky rodu Capsicum. Kapsaicin se přirozeně vyskytuje v paprikách spolu s dalšími kapsaiciniody, z nichž všechny tvoří jedinečné chutě a pálivost každé papriky v závislosti na jeho obsahu.